Google+

Kurucularımız

Abdullah Tecdelioğlu (1889 – 1965)

Dedemiz Abdullah Tecdelioğlu 1889 yılında Malatya Tecde ilçesinde doğdu. Babası Tecdeli lakaplı Ahmet Hoca 1880‘lerde başladığı Sıcak ve Soğuk Demir işleme ustası olarak atölye sahibi idi. Babasını çok küçük yaşlarda kaybetti, ilköğrenimini Malatya’da tamamlayarak, orta öğrenim ve liseyi Samsun’da yatılı olarak bitirdi. Daha sonra askere çağrılarak Doğu Cephesinde Kazım KARABEKİR Paşanın yakınında beraberindeki kuvvetlerle uzun yıllar Kars-Erzurum Bölgesinde Ruslara karşı emir çavuşu olarak savaştı. 1914 yılında birçok defa ağır yaralanarak, hayatta kalarak Gazi Madalyası ile memleketi olan Malatya’ya geri döndü. 1915 yılında ticari olarak ilk girişimi olan nalburiye ve aktarlık dükkânını açtı. Yine 1915 ‘de küçük kardeşi Abdurahman‘da Batı cephesine çağrılmış ve 1916‘da Çanakkale savaşında şehit olmuştu. Zaten Babasını ve annesini küçük yaşta yitirmiş olan dedemiz, tek kardeşini de yitirerek ailesiz kaldı. 1917 yılında işini bırakarak ikinci defa askere katıldı ve 1922 yılına kadar tekrar savaştı.

Cumhuriyetin kuruluşundan sonra İstiklal Madalyası ile ikinci defa onurlandırıldı... Yine babasını, annesini ve kardeşi Mustafa’yı savaşta yitirmiş yetim Babaannemiz Fatma hanım ile 1923 yılında evlendi, iki kız ve iki erkek olmak üzere dört evlat sahibi oldular. 1922 – 1965 yılları arasında geçen sürede ticari hayatının ikinci dönemini geçirdi (Cıvata, Hırdavat, Boya, Nalburiye). Çalışma azmi, dürüstlüğü ve ileri görüş düşüncesi ile yaptığı ticaret hayatında erkek evlatlarının da yanında işe girmeleriyle kısa sürede Malatya’nın sayılı itibarlı ve zengin tüccarları arasına girdi.


Nihat Tecdelioğlu (1929 – 2012)

​1929 yılında Malatya ili Niyazi mahallesinde üçüncü evlat olarak doğdu. 1944 yılında Malatya Orta Mektebi bitirmesiyle ticaret hayatını daha çok sevdiğinden ağabeyi Nevzat TECDELİOĞLU ile birlikte babasının ticarethanesinde çalışma hayatına başladı. 1954 yılında Nurten hanımefendi ile dünya evine girdi ve bu evliliğinden üç erkek, iki kız çocuğu dünyaya geldi. 1965 yılında babası Abdullah TECDELİOĞLU’nun vefatından sonra abisi ile işleri ayırıp her biri aynı işe ayrı ayrı devam ettiler. Girişimci ruhu ile 1972 yılından sonra sürekli olarak sanayinin çeşitli dallarında tesisler kurmaya çalıştı veya ortak olarak girişimlere destek oldu, Malatya’da Yeni Un Fabrikası, Merbolin Boya Fabrikası, İstanbul’da Filiz İlaç Fabrikası kurucu ortak ve kuruluşlarında bulundu. Bunların yanında o dönemim çok ortaklı işletme modeli olan Maksan Transformatör, Mormaş Mobilya ve Kireçtaş Kireç gibi sanayi tesislerinin Malatya’ya kazandırılmasında öncülük ve ortaklık etmiştir.

Yine 1975’de Malatya’daki ilk yüksek öğrenim kurumu olan Malatya Ticari İlimler Fakültesinin açılmasında ve İnönü Üniversitesinin kurulmasında emekleri ve öncülüğü olmuştur. Ortamının darlığı çocuklarının eğitim için İstanbul’da olmaları sebebi ile 1976 yılında hızlı bir kararla İstanbul’da Çetin Cıvata AŞ’nin kuruluşunu bir ortak ile gerçekleştirdi. 1979 yılında ortağından ayrılarak tek başına 1979–1985 yılları arasında mücadelesini sürdürdü. Yine İstanbul’da Malatya Eğitim Vakfı (MEV)‘in kurucu mütevelli heyetinde bulundu. Kendi eğitim hayatını kısa tutmasının eksikliğinden dolayı, başta çocukları olmak üzere herkesin Yüksek Öğrenim görmesini tevşik ve tavsiye edip, eğitime çok önem vermiştir. 2006 yılında Malatya‘nın Tecde mahallesinde 19 derslikli Nihat Tecdelioğlu İlköğretim Okulunu yaptırdı. Yine Malatya‘da annemiz Nurten Tecdelioğlu adına 2 derslikli, 85 öğrenci kapasiteli ve 4 öğretmen ile hizmet vermekte olan Battalgazi Anaokulunu yaptırdı.

1985 yılında büyük oğlu Mustafa Necati TECDELİOĞLU ile birlikte çalışmaya başladı, diğer oğlu Abdullah TECDELİOĞU 1987 yılında katıldı, küçük oğlu Çetin TECDELİOĞLU‘nun 1989 yılında katılımı ile yatırımlarına yeni şirketler ilave ederek devam etti. 1994 yılında büyük bir rahatsızlık geçirdi. 1997 yılından sonra aktif çalışma hayatına ara verdi, fakat her fırsatta işleri uzaktan da olsa takip etti. 2012 yılının haziran ayında hakkın rahmetine kavuştu.

Bizleri büyüten ve bugünleri sağlayan TECDE Grup ailesi olarak başarılarımızın baş mimarları olan bütün aile büyüklerimizi saygı, sevgi ve rahmet ile anıyoruz.